Az első két lépés
Ha kövérnek tartod magad, de még abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy soha nem fogyókúráztál, csak egyet tanácsolhatok: NE kezdj bele semmilyen drasztikus fogyókúrába!
Fiatalon 162 cm-es magasságomhoz már 55 kilósan is kövérnek láttam magam. Először akkor fogyókúráztam, mikor felment a súlyom 62 kg-ra. Aztán 67-re, aztán 77-re… Ez volt az a pont, mikor megindult fogyókúráim mai napig tartó végtelen sora. Szinte minden évben tavasszal, a legkülönfélébb módszerek segítségével menetrendszerűen lementek a kilók, ősztől tavaszig pedig fel. Mindig egy kicsivel több lettem, mint amiről indultam... Nem mondom, volt közöttük olyan év is, a legsikeresebb, mikor többféle módszerrel 88-ról 72 kilóra sikerült lefogynom. Azonban a végeredmény ismert: 2007 májusra sikerült elérnem a 97,5 kilót, és úgy tűnt, a súlyom nem is akar itt megállni. A 100 kg lehetősége megrémített. Akkor kezdtem írni ezt a blogot, és kezdtem bele mai napig tartó fogyókúrámba. Több, mint 22 éve ez az első eset, amikor meg tudtam állítani a visszahízást, sőt újra közel 11 kilós mínuszban vagyok.
Ha kivizsgáltattad magad, és nincs valamilyen elhízást okozó betegséged, akkor drasztikus fogyókúrák, kalóriaszámolgatások, étrendkiegészítők, gyógyszerek helyett először próbáld meg a következőket:
1. LÉPÉS
- Igyál naponta legalább 2,5-3 liter vizet. Ez szénsavmentes víz legyen. Vannak ásványvizek, amire rá van írva a Ph érték. Legjobb, ha ez 7 fölött van, tehát lúgos kémhatású. Ha nem ásványvizet iszol, hanem csapvizet, akkor is rakd ki üvegbe, hogy mérni tudd, mennyit iszol. Ha éhesnek érzed magad, akkor is inkább igyál először.
- Próbálj meg rendszeresen étkezni, naponta ötször, 3 óránként. A tízórait és uzsonnát (ami állhat gyümölcsből, olajos magból, barna lisztből készült kekszből) bárhová magaddal tudod vinni és megenni. Ha gyakrabban eszel, nem leszel annyira éhes az étkezéseknél, és kevesebbel is beéred.
- A cukorfogyasztásodat viszont drasztikusan csökkentsd le – csokoládé, édességek, sütemények, cukrozott üdítőitalok, fagyi. A cukor olyan, hogy minél többet eszel belőle, annál jobban kívánod. Ha sikerül szinte teljesen kizárni az életedből, elmúlik az édesség utáni ellenállhatatlan vágyad is. Ez természetesen csak a répacukorra vonatkozik, de gyümölcsöt és szőlőt sem célszerű kilószámra enni.
- Étkezéseidhez egyél annyi zöldséget, lehetőleg nyersen, amennyit csak tudsz. Legjobb, ha ez az étkezéseid alapja.
- Legjobban a vacsorára figyelj oda. Minél korábban, minél kevesebbet egyél.
- Ha bármilyen okból "vétkezel", és visszaesel a néhány nappal korábbi szintre, ne ess kétségbe. Folytasd, mintha semmi nem történt volna.
- Mozogj! Ha utálsz is mozogni, azért próbálkozz. Valamilyen mozgásformát biztosan fogsz találni, amihez kedved lesz, és hiányozni fog, ha nem csinálod. Kezdd el akármilyen kevés mozgással!
- Lehet, hogy kényszeres evő vagy. Nem csak azért eszel, mert éhes vagy, hanem különféle lelki problémáid vannak, hiányzik valami az életedből, nem érzed magad jól a bőrödben. Ilyenkor azért eszel, hogy örömet okozz magadnak, elűzd az unalmadat. Az is lehet, hogy védekezel valami ellen a testeden felhalmozott hájjal, és azért eszel többet, hogy ezt fenn tud tartani. Ilyenkor a legjobb, ha pszichológushoz fordulsz, aki segít megtalálni az okot. Ez azonban nem olcsó. Ha nem tudod megfizetni, próbálj meg ilyen témájú könyveket olvasni, vagy az interneten keresgélni. Az ismertetett esetekből lehet, hogy magadra ismersz.
Ha még nem próbáltad, ez a néhány módszer kezdetben már önmagában is segíthet. Még azoknak is, akik már többször fogyókúráztak - csak az eredmény jön sokkal lassabban.
2. LÉPÉS
Még mindig nem kell számolgatnod a kalóriákat. Azonban amellett, hogy betartod az előzőleg leírtakat, már fokozottan figyelned kell arra is, mit és mennyit eszel. Vegyél egy Tápanyagtáblázatot, mert fontos, hogy tisztában légy azzal, miben mennyi kalória van.
- Egyél továbbra is naponta ötször. Ne feledkezz meg a tízórairól és az uzsonnáról. Praktikusan összeállíthatod ezekből: gyümölcs, olajos mag (dió, natúr tökmag, napraforgómag), korpás keksz vagy pogácsa, pici sajt.
- Reggelihez, ebédhez, vacsorához egyél minden alkalommal zöldséget. Főleg nyersen, de grillezve, párolva, főzeléknek is. Lényeg, hogy minél többet.
- Ne egyél fehér kenyeret, helyettesítsd barna kenyérrel, de abból is keveset.
- Csökkentsd le a tészta, krumpli, rizs fogyasztását.
- Sertéshús helyett egyél csirke- és pulykahúst, halat.
- Válaszd mindenből a zsírszegény változatot: zsírszegény túró, zsírszegény sajtok (tolnai, fokhagymás, köményes, light mozzarella), 1,5%-os tej, 12%-os tejföl, light margarin, light majonéz.
- Felejtsd el a zsírt, állj át az olajra, legjobb az olívaolaj.
- Ügyelj az ételek elkészítésére, használj minél kevesebb olajat és lisztet.
- Ha sütsz valamit, keverj a liszthez búzakorpát, búzacsirát, zabpelyhet.
Használj
- Rántás helyett habarást,
- tejföl helyett joghurtot,
- fehér tészta helyett durum vagy teljes kiőrlésű lisztből készült tésztát,
- hántolt rizs helyett barnarizst,
- fehér liszt helyett részben Graham lisztet,
- sűrítéshez liszt helyett részben krumplit.
Minél tovább próbálj meg úgy fogyni, hogy csak az ezeket a módszereket alkalmazod, mert utána csak nehezebb lesz, és már nem úszod meg a kalóriák számolgatása és koplalás nélkül! Egyél minél kevesebbet, lehetőleg egészséges élelmiszereket.
MOZOGJ, AMENNYIT CSAK TUDSZ!
Kapcsolódó blog bejegyzés: Újra mozgás?