Nézzük, miről van szó
1400 kcal, 160 g szénhidrát tartalmú diéta
Ebben a diétában nemcsak a kalóriamennyiség, hanem a szénhidráttartalom is kötött. Nagyon hasonló az elhízott, II. típusú (szerzett) cukorbetegek részére ajánlott diétákhoz, kicsit kevesebb szénhidrátot tartalmaz. Én is hasonló okból, terhességi cukorbaj miatt ismertem meg annak idején.
Mivel elég precíz vagyok, nem elégedtem meg azzal a tanáccsal: egyen naponta 2 zsemlét. Vettem egy tápanyagtáblázatot illetve egy gramm-mérleget, és kidolgoztam azokat az ételsorokat, étrend mintákat, amiket egyébként is szoktunk enni. Úgy, hogy a megadott kalória és szénhidrát mennyiségnek megfeleljen. A különbség az lesz, hogy az ételek elkészítésénél az alacsonyabb kalória és zsírtartalmú összetevőket kell választani, és nyilván kisebb lesz az a mennyiség is, amit megehetünk.
Ettől a diétától természetesen nemcsak a cukorbetegek, hanem bárki le tud fogyni. De csak annak ajánlott, aki hajlandó vállalni azt a pluszmunkát, amivel az összeállítása jár.
Mint mindennek, ennek is vannak előnyei és hátrányai.
Előnyei:
- Nagy előnye, hogy hosszú távon, hónapokon keresztül tartható
- nem jár különösebb éhezéssel, mint a drasztikus fogyókúrák, és sokkal egészségesebb azoknál.
- Igaz elég lassan, de éhezés nélkül, folyamatosan lehet vele fogyni
- Gyakorlatilag ugyanolyan jellegű ételekből áll, mint amit általában is eszünk. Nemcsak annak alkalmas, aki fogyni akar, hanem bárkinek. Tehát a család többi tagjának nem kell külön főzni, eheti mindenki ugyanazt, csak különböző méretű adagokkal.
- Egy-egy vendégség, éttermi vacsora után másnaptól folytathatjuk tovább a diétát. Bár a fogyás napokra leállhat, de egy idő után újra megindul.
Hátránya, hogy
- kezdetben sok munkával jár az egyes menüsorok összeállítása. Bár annak, aki ezt a blogot olvassa, erre nincs szüksége, mivel elég sok receptet kidolgoztam már
- minden étkezést mérni kell, bár ha egy étkezés már össze van állítva, akkor a mérés önmagában nem számottevő pluszmunka
- a fogyás üteme lassú
Mi a diéta lényege?
Naponta öt étkezésre kell elosztani az 1400 kcal/160 g szénhidrát tartalmú étrendet:
- Reggeli - 280 kcal/32 g szénhidrát
- Tízórai - 140 kcal/16 g szénhidrát
- Ebéd - 420 kcal/48 g szénhidrát
- Uzsonna - 210kcal/ 24 g szénhidrát
- Vacsora - 350 kcal/40 g szénhidrát
Mi kell hozzá?
Az egyetlen beruházás, amire mindenképpen szükség van, az egy gramm-mérleg. Sokszor olyan kis mennyiségek kimérésére van szükség, hogy a normál konyhai mérleg erre nem alkalmas. Sajnos, ez nem olcsó, de mivel sokkal kevesebbet eszünk, előbb-utóbb bejön az ára. A Tápanyagtáblázat az interneten is rajta van, bár kényelmesebb könyv alakban használni.